Üç sendikadan asgari ücret zammı için ortak açıklama

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) ve Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) Türk-İş Genel Merkezi’nde ortak basın toplantısı gerçekleştiriyor.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

* Bizim ülkemizde asgari ücret fazladır demek ayıp ve günah. Tablo ortada, fiyatlar ortada. 

* Depremin maliyetini, savaşın maliyetini, Covid’in maliyetini biliyoruz. Ama kötü ekonomi yönetiminin maliyetini de biz ödüyoruz. 

* TÜİK’in açıkladığı rakamları gerçekçi bulmuyoruz.

* Yüzde 20’lik bir kesim refah içinde yaşıyor. Bedeli yüzde 80’lik bir kesim ödüyor. 

* Özel sektördeki kârlar ortada, biz üzerimize düşeni yapacağız.

* 3 konfederasyon olarak üzerimize ne düşüyorsa yapmak mecburiyetindeyiz.

* Kemeri sık, faizi arttır, vergiyi yükselt, bahşişten vergi nasıl alırım onun yoluna bak. Böyle bir yetkiyi bundan önceki Maliye Bakanı’na versen o da yapardı.

‘ASGARİ ÜCRET ACİLEN ARTIRILMALI’

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise üç konfederasyonun ortak taleplerini aktardı. Çerkezoğlu’nun konuşmasının satırbaşları şöyle oldu:

* Vergide adalet istiyoruz. Vergi dilimi başlangıcının düşük, tarife aralığının dar olması işçinin refahının düşmesine neden olmaktadır. Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmalıdır.

* Ücretleri enflasoyonun temel nedeni olarak gören yaklaşım terk edilmeli. Bilimin ışığında enflasyonla mücadele ederek fiyat artışlarının önüne geçilmesi sağlanmalıdır.

* Asgari ücret acilen artırılmalıdır. Asgari ücrete yapılacak artış diğer bütün ücretlere yapılacak zam oranlarını etkilediğinden bütün işçileri doğrudan etkilemelidir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x